Personalne rekomendacje przepisów - kulinarny Spotify - MyMenu blog

Personalne rekomendacje przepisów – kulinarny Spotify

Personalizacja to słowo – klucz każdej szanującej się dziś strony oferującej produkty dla użytkowników. Blogi z przepisami i serwisy kulinarne również mogą skorzystać z tej najnowszej technologii. W mymenu opracowaliśmy system personalnych rekomendacji przepisów, który na bazie interakcji użytkowników z przepisami jest w stanie wygenerować dla każdego powracającego użytkownika unikatową selekcję przepisów ze strony. Nasz algorytm potrafi zmienić Twoją stronę z przepisami w kulinarnego Spotify czy Netflixa!

 

Przepis na obiad szuka się sam

Tysiące osób dziennie poszukuje w internecie inspiracji do przygotowania posiłków w Polsce. Aby ułatwić im poszukiwania i tym samym zachęcić ich do powrotu na Twojego bloga z przepisami, opracowaliśmy system personalnych rekomendacji przepisów.

Jak to działa?Personalne rekomendacje przpeisów krok 1

Nasz system śledzi aktywność użytkowników na stronie. Dla każdego ID użytkownika zbieramy informacje o przepisach, z którymi wchodzą w interakcję. W tym celu opracowaliśmy zestaw eventów, z których każdy ma przyporządkowaną wagę, dzięki czemu możemy lepiej określić  stopień, w jakim dany przepis spodobał się danemu użytkownikowi. 

 

 

 

 

personalne rekomendacje przepisów algorytm

 

W kolejnym kroku nasz algorytm wyszukuje dla danego użytkownika podobne przepisy, na podstawie zebranych informacji o wcześniejszej jego aktywności. Wybierane przez nas przepisy są najbardziej zbliżone do tych, z którymi użytkownik wszedł w interakcję. Podobieństwo określane jest na najwyższej wspólnej ocenie, jaką dany przepis osiąga z interakcji wszystkich użytkowników. Bierzemy również pod uwagę czas, jaki upłynął od ostatniej interakcji.

 

 

 

Podobne rozwiązania stosowane są w algorytmach wykorzystywanych przez Netflix lub Spotify!

 

 

 

 

Wystarczy pojedyncza aktywność użytkownika na przepisie, aby móc wyświetlić dla niego personalne rekomendacje przepisów. Wynika to z zastosowanego przez nas modelu, opartego na tysiącach eventów zbieranych codziennie na stronie. Dzięki temu możemy zebrać szybciej odpowiednie dane.

Przy kolejnej wizycie użytkownik widzi spersonalizowaną selekcję przepisów, które lepiej dopasowują się do jego upodobań. To też przepisy, których znalezienie samemu zajęłoby zdecydowanie więcej czasu i wysiłku.

 

 

Personalne rekomendacje przepisów działają lepiej

A rezultaty? Testy A/B naszego systemu przeprowadzone przez mymenu wskazują, że w grupie użytkowników, dla których wyświetlaliśmy personalne rekomendacje:

  • ilość wejść na poszczególne przepisy wzrosła o 18%
  • ilość polubień przepisu o 24%,
  • 18% więcej użytkowników dodawało polecane przepisy do swoich list zakupowych. 

 

 

Personalne rekomendacje przepisów vs sortowanie wg popularności

Wyświetlanie każdemu czytelnikowi bloga spersonalizowanego zestawu przepisów powoduje też większą zauważalność wszystkich przepisów ze strony. Zamiast wyświetlać każdemu użytkownikowi ten sam zestaw kilkunastu przepisów ze strony głównej, jesteśmy w stanie pokazać większą ilość stworzonego contentu w unikalnych kombinacjach.

 

Nasz test wykazał, że grupa użytkowników, którym pokazywaliśmy personalne rekomendacje, widziała aż 85% przepisów dostępnych na stronie. Dla porównania w grupie ze standardowym sortowaniem według popularności przepisu użytkownicy odwiedzający stronę widzieli tylko 0,5% przepisów.

 

Chcesz przetestować personalne rekomendacje również na Twoim blogu kulinarnym? Napisz do nas!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Related articles

przepisy frisco mymenu

Twoje przepisy do kupienia na frisco.pl

Robienie zakupów spożywczych stało się właśnie łatwiejsze, dzięki nowemu projektowi MyMenu i frisco.pl. Od teraz na stronie głównej Frisco możecie znaleźć przepisy ze współpracujących z

Read More »
sezonowe składniki na blogu

Sezonowe składniki na blogu kulinarnym

Planowanie treści na blogu kulinarnym powinno opierać się na trzech filarach: klasycznych popularnych przepisach, aktualnych trendach oraz sezonowych składnikach. Wraz z nadejściem wiosny możemy przyjrzeć

Read More »