Czy wartości odżywcze w przepisach są przydatne? - MyMenu blog

Czy wartości odżywcze w przepisach są przydatne?

Wartości odżywcze na przepisach

Wartości odżywcze w przepisach są świetną okazją dla twórców blogów kulinarnych, aby przyciągnąć nowych użytkowników. W końcu grono osób, próbujących zrzucić zbędne kilogramy jest dość liczne. Ważne jednak, aby zrozumieć dobrze ich motywacje oraz ograniczenia jeśli chodzi o poszukiwanie zdrowych przepisów. Jeśli chcesz korzystać z wartości odżywczych jako funkcji, która przyciągnie więcej użytkowników, mamy dla Ciebie kilka porad. 

Wartości odżywcze nie tak powszechnie znane

Poziom aktywności fizycznej

Według badania przeprowadzonego przez MyMenu na grupie użytkowników blogów kulinarnych pragnącej zrzucić zbędne kilogramy, większość ankietowanych określa swój poziom wiedzy o zdrowym odżywianiu jako niski. Jeśli zaś chodzi o poziom aktywności fizycznej, 48% określiło go jako niski, ograniczony jedynie do sporadycznych spacerów. 30% odpowiedziało, że wykonuje lekkie ćwiczenia kilka razy w tygodniu. Wysoki stopień aktywności fizycznej zadeklarowało jedynie 10% ankietowanych.

 

Ankieta pokazała również, że większość z odpowiadających nie zna swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego i podziału makroskładników. Na pytanie “Ile kalorii potrzebujesz w swojej diecie?” 88% odpowiedziało, że nie znają tych wartości i chcieliby, aby zostały one policzone za nich. Na pytanie o znajomość zalecanego dla nich podziału makroskładników w diecie aż 96% odpowiedziało negatywnie. Pokazuje nam to, że użytkownicy, którzy poszukują dietetycznych przepisów na blogach kulinarnych potrzebują szerszego kontekstu dla zwykłego podania kaloryczności i zawartości makroskładników w przepisie. 

Sposoby na wykorzystanie wartości odżywczych w przepisach

nutriscore

Informacja żywieniowa na blogach kulinarnych powinna być podana nie tylko w intuicyjny sposób. Powinna też zawierać punkt odniesienia. Zwykłe opisanie kaloryczności dania w może się okazać dla użytkownika bezużyteczne. Ciekawym pomysłem jest stworzenie prostych do zrozumienia, ogólnych wskaźników żywieniowych dla przepisów, w wygodnej wizualnie formie. Przykładem takiego systemu jest np. Nutriscore.

 

 

 

planner mymenu

Inną opcją jest tygodniowy planer posiłków z wbudowanym kalkulatorem. To funkcjonalność zaprojektowana przez MyMenu dzięki której użytkownicy mogą stworzyć własny plan żywieniowy z przepisów z Twojego bloga. Jak działa nasz kalkulator? Użytkownik odpowiada na kilka ogólnych pytań dotyczących jego żywieniowych preferencji, dzięki czemu możemy obliczyć jego zapotrzebowanie kaloryczne i podział makroskładników. Następnie dodaje do planu przepisy, które go zainteresowały, mając za punkt odniesienia wyliczone przez nas wartości. Dzięki temu jest w stanie kontrolować ilość kalorii dla każdego dodanego przepisu. Nasz algorytm może też zasugerować posiłki do planu, zgodne z preferencjami żywieniowymi i zapotrzebowaniem użytkownika. 

 

Jeśli na Twoim blogu nie posiadasz wyliczonych kalorii i makroskładników, możemy obliczyć je za Ciebie i wdrożyć na Twojego bloga. Dzięki zaprojektowanemu przez nas formularzowi edycji przepisów kolejne dodane przez Ciebie przepisy będą zawierały wszystkie informacje żywieniowe, przeliczane automatycznie. Kalkulator kalorii i tygodniowy planner to sprawdzone rozwiązania, które na współpracujących z nami stronach z przepisami pozwoliły czterokrotnie zwiększyć zaangażowanie użytkowników na stronie! 

 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przeliczamy automatycznie wartości odżywcze na przepisach i jak działa nasz planner posiłków, napisz do nas!.

 

Przetestuj za darmo przycisk „kup teraz” pod Twoimi przepisami!

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Related articles

przepisy frisco mymenu

Twoje przepisy do kupienia na frisco.pl

Robienie zakupów spożywczych stało się właśnie łatwiejsze, dzięki nowemu projektowi MyMenu i frisco.pl. Od teraz na stronie głównej Frisco możecie znaleźć przepisy ze współpracujących z

Read More »
sezonowe składniki na blogu

Sezonowe składniki na blogu kulinarnym

Planowanie treści na blogu kulinarnym powinno opierać się na trzech filarach: klasycznych popularnych przepisach, aktualnych trendach oraz sezonowych składnikach. Wraz z nadejściem wiosny możemy przyjrzeć

Read More »