Top 5 diet w Polsce - tych przepisów szukamy, aby schudnąć

Top 5 diet w Polsce – tych przepisów szukamy, aby schudnąć

Najlepsza dieta w Polsce

A po Świętach – dieta! Styczeń to nie tylko boom na siłowniach i w klubach fitness, to także moment na przyjrzenie się naszym nawykom żywieniowym. Upewnij się, że na Twoim blogu masz przepisy z tych 5 najpopularniejszych w Polsce diet. 

 

Dieta śródziemnomorska

Kuchnia południowej Europy uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Skuteczność diety śródziemnomorskiej potwierdzona jest wieloma badaniami, a mieszkańcy krajów Morza Śródziemnego co rok znajdują się w czołówce najzdrowszych i najbardziej długowiecznych mieszkańców świata. Warto podkreślić, że nie jest to typowo dieta na odchudzanie, co specjalne podejście do żywienia, oparte na świeżych sezonowych składnikach dobrej jakości, warzywach, strączkach, zbożach pełnoziarnistych, rybach i białym mięsie. Wykluczamy w niej przetworzone potrawy, białe pieczywo i ograniczamy spożycie czerwonego mięsa do specjalnych okazji. 

Składniki przepisów w diecie śródziemnomorskiej:

Warszywa strączkowe: fasole, ciecierzyca, soczewica, tofu, tempeh, seitan

Ryby, owoce morza, drób

Tłuszcze: oliwa z oliwek, awokado, oliwki

Warzywa i owoce: bez limitów!

Nasiona i orzechy: wszystkie, w umiarkowanej ilości i nieprzetworzone.

 

Dieta DASH

Od wielu lat dieta ta utrzymuje się w rankingach dietetyków jako najzdrowsza dieta lecznicza. DASH to skrót od ang. „dietary approaches to stop hypertension”, co oznacza „plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem”. Potrawy stosowane w diecie DASH opierają się głównie na znanych przepisach. Jedyną różnicą jest to, że stosuje się po prostu zdrowe zamienniki niektórych bardziej szkodliwych składników. Dieta DASH ogranicza użycie sodu (do ok 1500-2300 mg dziennie), tłuszczów zwierzęcych i wysoko przetworzonych tłuszczów roślinnych, białego pieczywa i czerwonego mięsa. Pozwala to obniżyć nadciśnienie i poprawić gospodarkę insulinową. 

Składniki przepisów w diecie DASH:

Warzywa i owoce: z przewagą warzyw, najlepiej świeże, nieprzetworzone produkty

Zboża pełnoziarniste: ciemne pieczywo, makarony pełnoziarniste, kasze

Chudy nabiał: sery, twarogi, jogurty, kefiry

Ryby i drób: bez mocno solonych marynat, świeże, nie wędzone

Źródła tłuszczy: oliwa z oliwek, nasiona i orzechy, niesolone

 

Dieta ketogeniczna

A gdyby tak jeść tłuszcze… i dzięki temu spalać tłuszcze? To właśnie główne założenie diety keto, czyli  zwiększenie podaży tłuszczy w diecie, przy jednoczesnym, drastycznym ograniczeniu węglowodanów. Typowy rozkład makroskładników w diecie to 50% węglowodanów, 15% białka i 35% tłuszczy. W diecie ketogenicznej zaś aż 80-90% to tłuszcze, a tylko 10-20% stanowią węglowodany i białko. Powoduje to zmianę “paliwa”, z jakiego korzysta nasz organizm. Zamiast pozyskiwać energię z glukozy, dostajemy ją z ketonów, czyli produktów metabolizacji tłuszczy. Dieta ta, choć kontrowersyjna w środowisku lekarzy i wymagająca okresu adaptacji, cieszy się coraz większą popularnością, także w Polsce. 

Składniki przepisów w diecie ketogenicznej:

Tłuszcze: np. oliwa z oliwek, ghee, olej kokosowy, orzechy,

Tłuste mięsa: np. boczek, szynka, wieprzowina, wołowina

Tłuste ryby: makrele, śledzie, sardynki, tuńczyk

Nabiał i jaja: sery, jajka, pełnotłuste mleko i śmietany

Warzywa i owoce o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu: szpinak, kapusta kiszona, cukinie, papryka, truskawki, borówki, awokado

 

Dieta fleksitariańska

 Już 43% Polaków je mniej lub w ogóle nie je mięsa. W codziennej diecie stosują więc wegetariańskie i wegańskie przepisy, wplatając od czasu do czasu potrawy mięsne. Powody są różne, od etycznych, ekologicznych ekonomicznych czy obaw o skład i sposób produkcji mięsa Takie podejście, zwane inaczej semiwegetarianizmem, lub semiweganizmem, pozwala odkrywać wege zamienniki mięsa i odważniej eksperymentować z nimi w kuchni. Osoby na tej diecie, jeśli już decydują się na mięso, wybierają produkty lepszej jakości, często też z ekologicznego, sprawdzonego źródła. 

Składniki przepisów w diecie fleksitariańskiej, (zamienniki mięsa i produktów odzwierzęcych):

Rośliny strączkowe (np. soja, soczewica, bób) i pochodne (tofu, tempeh, seitan)

Zamienniki jajek, w zależności od potrzeb aquafaba lub siemię lniane

Tłuszcze roślinne: oliwa z oliwek, masła orzechowe, awokado

Płatki drożdżowe: zagęszczacz do zup, dodatek smakowy do potraw, alternatywa dla sera

Produkty „udające” mięso: wege burgery, parówki, kotlety

 

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa opiera się na wykluczeniu spożywania produktów zawierających gluten: pszenicy, orkiszu, żyta, jęczmienia i niecertyfikowanego owsa. Przepisy bezglutenowe stosują na przykład kukurydzę, ryż czy ziemniaki jako zamienniki tych zbóż. Gluten, to białko odpowiedzialne za sprężystość ciasta. To dzięki niemu chleby, ciasta i makarony mają tak lubianą teksturę. Stosowanie bezglutenowych zamienników wymaga więc nauczenia się nowych technik gotowania, aby uzyskać podobny efekt. Osoby z zaburzeniami przyswajania glutenu szczególnie zwracają uwagę na składy produktów, oznaczenia na opakowaniach, a nawet na sposób przyrządzania i przechowywania posiłków. Wszystko po to, żeby nie “skazić” swojego jedzenia szkodliwym dla nich białkiem. Jeść takie potrawy możemy jednak wszyscy, bez względu na medyczne wskazania. 

Składniki przepisów w diecie bezglutenowej:

Zboża naturalnie bezglutenowe: ryż, kukurydza, gryka, quinoa, proso, sorgo, oraz produkty wytwarzane z tych składników, oznaczone jako bezglutenowe

Mięso: świeże i nieprzetworzone, bez panierki i dodatków, oznaczone jako bezglutenowe

Nabiał: produkty mleczne bez dodatków takich jak otręby, czy inne dodatki zbożowe

Warzywa i owoce: wszystkie gatunki, nieprzetworzone, bez panierki; produkty warzywne oznaczone jako bezglutenowe

Słodycze i desery: cukier, dżemy, kisiele, budynie, melasa, desery wykonane z produktów dozwolonych, oznaczone jako bezglutenowe.

Jako bezglutenowe uznaje się produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Zawierają słowny opis, lub specjalny międzynarodowy znak licencjonowany, symbol przekreślonego kłosa.

 


Jeśli chcesz, aby Twoje przepisy lepiej pozycjonowały się w wyszukiwarkach, a co za tym idzie liczba ich wyświetleń nieustannie wzrastała – możemy Ci pomóc! Napisz do nas po kompleksową analizę contentu na Twoim blogu.

 

Przetestuj za darmo przycisk „kup teraz” pod Twoimi przepisami!

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Related articles

przepisy frisco mymenu

Twoje przepisy do kupienia na frisco.pl

Robienie zakupów spożywczych stało się właśnie łatwiejsze, dzięki nowemu projektowi MyMenu i frisco.pl. Od teraz na stronie głównej Frisco możecie znaleźć przepisy ze współpracujących z

Read More »
sezonowe składniki na blogu

Sezonowe składniki na blogu kulinarnym

Planowanie treści na blogu kulinarnym powinno opierać się na trzech filarach: klasycznych popularnych przepisach, aktualnych trendach oraz sezonowych składnikach. Wraz z nadejściem wiosny możemy przyjrzeć

Read More »